Biciklizam - Lejla Tanović osvojila 7. mjesto na etapnoj VolCAT utrci u Španiji

17.04.2017

SARAJEVO, 17. april 2017

Najbolja bosanskohercegovačka profesionalna biciklistkinja Lejla Tanović proteklog vikenda je nastupila na etapnoj UCI S2 utrci VolCAT, koja se održala u tri etape u španskom gradiću Igualada.

Na startu utrke pojavilo se više od 1.000 takmičara iz oko 20 zemalja u svim kategorijama. Pobjedu u muškoj kategoriji odnio je svjetski prvak u maratonu Tiago Ferreira, dok je u ženskoj konkurenciji najbrža bila španjolka Claudia Galicia Cotrina.

Sedmerostruka državna prvakinja i balkanska šampionka Lejla Tanović nakon tri etape zauzela je sedmo mjesto u generalnom poretku i osvojila novih 40 UCI bodova u izuzetno jakoj konkurenciji.

Etape su bile fizički i tehnički zahtjevne, tako se prva vozila 57 km, druga najteža Queen etapa je vožena 77 km a posljednja i najteža tehnički dužine 42 km.

Tanović je utrku otvorila 11. mjestom na prvoj etapi.

- Na prvoj etapi taktika je bila da se vozi suzdržano i pokuša što više sačuvati energije za drugu 'Queen' etapu koja je bila fizički najzahtjevnija. Taktika se pokazala kao ispravna jer je na drugoj etapi sjajnom vožnjom zauzela izvrsno sedmo mjesto - izjavio je njen trener Amar Njemčević.

Nakon toga na drugoj etapi, Tanović se nalazila na desetom mjestu u generalnom poretku ali je razlika u pozicijama od 11 do sedme pozicije bila u samo jednoj minuti. Posljednja treća etapa je karakteristikama najviše odgovarala Tanovićevoj XCO disciplini što je bila prilika da izuzetno jakim tempom iznenadi takmičarke koje su orjentisane maraton disciplini.

- Treću etapu sam startala izuzetno jako, što je stvorilo problem ostalim takmičarkama da me prate u tako jakom početku na startu utrke. Etapa je bilo dosta tehnički zahtjevna što mi je odgovaralo i omogućilo da steknem dodatnih nekoliko sekundi prednosti na spustu i osvojim šesto mjesto. Izuzetno sam zadovoljna formom koju sam pokazala protiv veoma jakih maraton takmičarki i ovo je sjajna priprema te iskustvo za nadolazeće utrke - istakla je Tanović.

Nakon sedmog mjesta u generalnom poretku osvojila je novih vrijednih 40 UCI bodova, a sada je očekuje kraći odmor i pripreme za preostale dvije UCI utrke u aprilu u Sloveniji i Hrvatskoj.

NAJNOVIJE IZ RUBRIKE

kr
Džumhur protiv Bhambrija za četvrtfinale turnira u Moskvi, na terenu i Bašić
18.10.2017

Najbolji bosanskohercegovački teniser Damir Džumhur danas igra meč drugog kola ATP turnira Kremlin Cup u Moskvi.

33
Konaković: Milion KM za obnovu stadiona 'Asim Ferhatović Hase' i 'Grbavica'
17.10.2017

Nakon obilaska stadiona, Konaković je rekao da je potrebno izdvojiti oko milion konvertibilnih maraka da bi stadion ispunio standarde za odigravanje međunarodnih utakmica.

lt
Lejla Tanović 74. biciklistkinja svijeta
17.10.2017

Takmičarka profesionalnog SMF tima jedina je iz BiH plasirana među 100 najboljih biciklistkinja svijeta.